środa, 27 maja 2015

Komunikaty na raty

LXV Kaliszobranie

  Czerwcowa edycja Kaliszobrania, które Kaliski Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami planuje zrealizować 6 czerwca (wyjątkowo będzie to więc pierwsza, a nie - jak dotychczas – trzecia sobota miesiąca) poświęcona będzie kaliskim fortepianom i pianinom. Głównym bohaterem imprezy będzie więc rodzina najbardziej znanych kaliskich producentów tych instrumentów – Fibigerów. Wizytę w ich fabryce, o której przyszłych losach sporo się ostatnio dyskutuje, poprzedzi krótki spacer, w trakcie którego opowiemy także nieco o historii Nowego Rynku i ulicy Chopina. Początek imprezy o, tradycyjnej, godzinie 15.00 na rogu Nowego Rynku i Majkowskiej.
W trakcie spotkania będzie też możliwość zaopatrzenia się w najnowszy, "jeszcze ciepły" Kalejdoskop Przewodnicki 2014 a także zapisania się na dwudniową wycieczkę, która poprowadzi m.in. do krajoznawczego hitu sezonu 2014 - Mużakowskiego Parku Krajobrazowego
fot. Andrzej Sobolewski


niedziela, 24 maja 2015

Veni,vidi, vici - 56

LXIV Kaliszobranie
Kolejną, LXIV już edycję Kaliszobrania kaliscy przewodnicy PTTK zrealizowali – jak to czasami mieli już w zwyczaju - w postaci wyjazdowej. W minioną sobotę ”pękający w szwach” (czyt.: wypełniony do ostatniego miejsca) autokar zawiózł uczestników tej imprezy kilkanaście kilometrów na południowy zachód, gdzie, w przygodzickiej Chacie Regionalnej, dzięki wartkiej opowieści  pana Edmunda Radziszewskiego poznali m.in. historię Przygodzic i zawikłane dzieje rodu Radziwiłłów. Następnie trafili w gościnę do jednego z nich – w jego antonińskim pałacu (placówce kaliskiego CKiS). W majowym Kaliszobraniu nie mogło również zabraknąć wątku przyrodniczego – zrealizował go doskonale spacer po pachnącym świeżą zielenią lesie i wzdłuż stawów znajdujących się w Obszarze Chronionego Krajobrazu Doliny Baryczy. Dzięki lunetom, lornetkom, teleskopom i innym tego typu urządzeniom kaliszobrańcy mogli naocznie przekonać się o miłosnych perypetiach żurawia i czapli oraz poznać innych bohaterów z ptasiego radia. Fruwający motyw kontynuowany był nastepnie w czasie wizyty na lotnisku areoklubu ostrowskiego w Michałkowie, gdzie uczestnicy imprezy obejrzeli z bliska samoloty i szybowce, wysłuchali profesjonalnego komentarza pana instruktora a piloci (ani chybi specjalnie dla zacnych gości) wykonali kilka „wynoszeń” szybowcowych. Wreszcie spadochroniarze pomachali do kaliszobrańców spod kolorowych czaszy opadających majestatycznie na zieloną murawę. I na końcu - wizyta w Muzeum Wnętrz Pałacowych w lewkowskim pałacu. To oddział Muzeum OkregowegoZiemi Kaliskiej – w serwowanym w czasie zwiedzania kolejnych sal komentarzu pałacowych pań przewodniczek pojawiały się więc również - obok historii samego pałacu i dziejów rodziny Lipskich - wątki kaliskie.    

Impreza nie miałaby szans realizacji s, gdyby nie  nieoceniona pomocy pana Pawła Dolaty z Południowowielkopolskiej  Grupy Towarzystwa Ochrony Ptaków. Zrealizowano ją we współpracy z kaliskim oddziałem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami przy finansowym wsparciu Miasta Kalisza.
fot. Marek Bergman