środa, 28 września 2016

Komunikaty na raty

Wczoraj był Światowy Dzień Turystyki na którą to okoliczność w sobotę (poślizg w granicach błędu) organizowane są spacery po mieście pod nazwą (roboczą) Kaliski Odcinek Szlaku Piastowskiego. Trochę zwiedzania, trochę questu, trochę zabawy. Zapraszam do katedry w godz. 13.30 lub 15.00 lub 16.30.

sobota, 24 września 2016

Komunikaty na raty

 Zła wiadomość dla Jadwig i Teres. A w zasadzie dla ich znajomych, którzy liczą na załapanie się na imieninowe przyjątko. Nic z tego. 15 października (sobota) organizujemy Jesienne Krajobrazobranie - całodniową wycieczkę, w trakcie której będzie możliwość poznania atrakcji takich miejscowości, jak: Brzeg, Nysa, Moszna i Opole. Kilka zamków - i to nie byle jakich, parę świątyń, ciekawe rozwiązania urbanistyczne - czekają na Was. Informacji udzielają i na wycieczkę zapisują dziewczyny z PTTK na Targowej. Miejsca powoli się kończą, więc... 



niedziela, 18 września 2016

Veni,vidi, vici - 72

LXXVIII KALISZOBRANIE

W sobotę 17 września odbyła się kolejna edycja  Kaliszobrania. Tym razem, zamiast tradycyjnego spaceru po ulicach Kalisza, zaproponowałem wersję wyjazdową - autokarowy wypad do nieodległych miejscowości: Chotowa, Gostyczyny i Ołoboku. O ich najciekawszych obiektach ale i, ściśle splatającej się z dziejami Kalisza, historii wraz ze mną opowiadał Paweł Dybka. W Chotowie krótką wizytę w „Starym dworze” uzupełnił spacer (być może ostatni w tym roku jeszcze w letniej scenerii) po pięknie rekultywowanym 6 hektarowym parku przydworskim. W Gostyczynie obejrzenie krzyża autorstwa Pawła Brylińskiego stało się impulsem do opowieści o tym znakomitym, dziewiętnastowiecznym ludowym rzeźbiarzu – „wielkopolskim Nikiforze”. Wreszcie w Ołoboku kaliszobrańcy obejrzeli najpierw na miejscowym cmentarzu jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Wielkopolsce, pochodzącą z 1523 r. świątynię pw. św. Jana Chrzciciela  („przyozdobionym” kolejną rzeźbą Brylińskiego), a następnie udali się do pocysterskiej kościoła pw. św. Jana Ewangelisty.  Białą bryłę obiektu, wspartego na charakterystycznej przyporze, można podziwiać z daleka natomiast wejście do wnętrza kościoła dostarczyło kilkudziesięciu uczestnikom imprezy kolejnych wrażeń estetycznych. W zdumienie wprawiły kunsztownie ornamentowane ściany obu chórów oraz loży ksieni Brygidy Gorzeńskiej, podziwiano też sklepienie w zakrystii oraz marmurową płyta nagrobną ksieni Zofii Łubieńskiej w kruchcie. Na zakończenie omówiłem różne aspekty działalności przebywających w Ołoboku od XIII aż po wiek XIX cysterek, podkreślając ich rolę w rozwoju miejscowości ale i nie skąpiąc kilku związanych z nimi historyjek natury obyczajowej.                  
Imprezę zorganizowano przy współpracy z kaliskim Oddziałem TOnZ dzięki wsparciu Miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą.
W październiku sympatyków wspólnych wypraw turystycznych czekają dwie imprezy – oprócz zaplanowanego na 8 października Kaliszobrania poświęconego historii kaliskich kin przewodnicy organizują (tydzień później) wycieczkę autokarowa do Opola, Moszny, Nysy i Brzegu. Informacji o tej drugiej imprezie (i zapisy na nią) udzielają pracownicy PTTK przy ul. Targowej.  

fot.Krzysztof Krystyniak

niedziela, 11 września 2016

Veni,vidi, vici - 71

W piątek, 9 września zrealizowaliśmy dodatkową edycję naszej sztandarowej imprezy. Kaliszobranie Ekstra poświęcone było dwóm zagadnieniom  – lasom miejskim oraz postaci znanego grafika i regionalisty – pana Władysława Kościelniaka. Gospodarzami imprezy byli leśnicy (podziękowania za gościnę) przeto najpierw kilkudziesięciu jej uczestników wysłuchało przekazanych przez Specjalistę Służby Leśnej Pana Rafała Miklasa informacji o działalności kaliskiego Nadleśnictwa, następnie dr Jarosław Dolat z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku  opowiedział o lasach miejskich Kalisza w XIX w. Dane przekazane przez prelegenta były zdumiewające - jak się okazuje, zyski z tychże lasów stanowiły wówczas główną pozycje przychodów w budżecie a drewno tam pozyskane wykorzystywano przy wznoszeniu wielu prestiżowych i reprezentacyjnych obiektów Kalisza. No a w drugiej części imprezy zebrani uczcili okrągłą , setną rocznicę urodzin jednego z najbardziej znanych regionalistów a także plastyka i inicjatora wielu przedsięwzięć w mieście – Pana Władysława Kościelniaka. O jego dokonaniach plastycznych ale i tych na niwie popularyzacji wiedzy regionalnej mówiła Pani Katarzyna Kubiak – Nauczycielka-Bibliotekarka z kaliskiej Książnicy Pedagogicznej, która jednocześnie zaprosiła wszystkich do obejrzenia wystawy związanej z Panem Władysławem prezentowanej w Książnicy na Kordeckiego. Pora odjazdu autobusu KLA wymusiła przedwczesne chyba zakończenie interesującego spotkania, uczestnicy, którzy przebyli na Szałe swoimi samochodami lub… na rowerach mogli jeszcze dodatkowo podelektować się widokiem zachodzącego słońca nad zalewem i winiarskim lasem.

fot.Marek Bergman

niedziela, 4 września 2016

Komunikaty na raty

Kaliszobranie ekstra
W piątek, 9 września  zapraszam na dodatkową edycję Kaliszobrania. Będzie ona poświęcona dwóm zagadnieniom  – lasom miejskim w przeszłości i dzisiaj – na tę okoliczność kaliszobrańców ugoszczą leśnicy oraz, w drugiej części, postaci znanego grafika i regionalisty – pana Władysława Kościelniaka. Okrągłą , setną rocznicę jego urodzin obchodzimy właśnie we wrześniu a niewiele brakowało, by ów jubileusz zaszczycił swą obecnością sam zainteresowany. Niestety, Mistrz zmarł w listopadzie ubiegłego roku, ale będzie możliwość powspominać jego dokonania na niwie popularyzacji wiedzy regionalnej. Początek spotkanie w siedzibie nadleśnictwa Kalisz (tam jeszcze kaliszobrańcy nie byli) przy ulicy Pokrzywnickiej (tama na Szałem) o godz. 16.30 (wtedy przyjeżdża autobus linii 3A z miasta – jego wyjazd spod Areny o 15,41, z Rogatki o 15.56, z Pl. Jana Pawła -16.04), zakończenie po godzinie z małym okładem  –  także skorelowane z porą odjazdu autobusu.