poniedziałek, 29 września 2014

Do trzech razy (foto) sztuka - 103

Wobec wyjątkowej mnogości materiałów fotograficznych w fotorelacji z Letniego Krajobrazobrania tym razem nieco inna formuła - zaproponuję kilka "fotosztuk" (po trzy zdjęcia - rzecz jasna - w każdej) z tej superudanej wyprawy - prezentujących zarówno piękno obiektów jak i...  krasotę naszych wycieczkowiczów. Dzisiaj - Runowo Krajeńskie:




fot. Andrzej Matysiak

wtorek, 23 września 2014

Veni,vidi,vici - 47

 Znów nam się udało.No,  ale podobno szczęście sprzyja lepszym. W ramach  Letniego Krajobrazobrania 2014 szwendaliśmy się oto po Pałukach, Krajnie,Tucholszczyźnie (bardziej fachowo Ziemi Borowiackiej) a nawet Kaszubach w  pięknej scenerii letniej. A przecież pogodowo mogło być różnie - bo to były ostatnie niemal (20-21 września) dni tegoż lata. A tu - pogoda jak drut. Drugi atut - będę nieskromny - to program. Obejmował on atrakcje krajoznawcze wszystkich grup klasyfikacji tychże: typowe zabytki - m.in. ruiny pałacu w Runowie Krajeńskim, świątynię w Zamartem, wieżę zamkową w Człuchowie, kościoły i mury obronne z bramą i basztami w Chojnicach, pocysterską świątynię w Koronowie, liczne obiekty zabytkowe Tucholi i Bydgoszczy i na ekstra dodatek romańskie świątynie w Strzelnie,  zabytki techniki -  zaporę Mylof, kanał Brdy i akwedukt w Fojutowie, wspaniałą przyrodę - Bory Tucholskie z Parkiem Narodowymi czy spacer do rezerwatu cisów w Wierzchlesie i wreszcie nieco etnografii w indiańskim muzeum w Wymysłowie. Do tego oglądane "po japońsku", a więc z okien autokaru,  ale za to z bogatym komentarzem - już to moim już to mojej rewelacyjnej asystentki Ani Urbaniak - kolejne miejscowości:  Nakło, Chobielin, Mrocza, Więcbork, Sępólno Krajeńskie, Kamień Krajeński, Dąbrówka, Gołąbek, Legbąd, Serock Żnin i Szubin. Do tego naprawdę niezłe warunki noclegowe i smaczne posiłki. No i atmosfera, którą zawdzięczamy samym wspaniałym uczestnikom jak i budującemu ją nieco i - przy okazji - pomocnemu w dziele pilotażu Andrzejowi Matysiakowi. Jednym słowem - bardzo udana impreza, nie dziwota, że wycieczkowicze jednomyślnie postulowali o kontynuację serii. I zapewne taka nastąpi - już dziś wyobrażam sobie komitety kolejkowe w kwestii zapisów.

środa, 17 września 2014

Do trzech razy (foto) sztuka - 102

  No i zagorzyńskie (zagorzynkowskie?) atrakcje krajoznawcze wytropione w czasie 59 Kaliszobrania.



fot. Krzysztof Krystyniak

Komunikaty na raty

  Wiadomość jest ekstra. Nasz kwiatuszek przewodnictwa kaliskiego, dziadek Stefan, alfa i omega wiedzy o historii Kalisza, Kawaler Uśmiechu, człowiek o niesamowitej pamięci - jednym słowem kol. Stefan Szymczak otrzymał godność Przewodnika Honorowego PTTK. Teraz już żaden z nas nie będzie miał z nim szans w "pozyskiwaniu przychylności słuchaczek", Oj, nie. Ale gratulujemy serdecznie. 
fot. Zb. Pol

wtorek, 16 września 2014

Do trzech razy (foto) sztuka - 101

 Kaliszobrańcy szukają na Zagorzynku dworków ziemiańskich (bezskutecznie zresztą, ale za to...)



fot. Andrzej Matysiak

poniedziałek, 15 września 2014

Veni, vidi, vici - 46

 Zagorzynek to jedna z ostatnich dzielnic miasta, do której nie dotarli jeszcze w ramach comiesięcznych sobotnich spacerów uczestnicy Kaliszobrań. LIX edycja tej imprezy skorygowała ten stan, a kilkudziesięciu jej uczestników poznało historię i najciekawsze obiekty tego zakątka Kalisza. Najpierw zatem kaliszobrańcy poznali atuty Zespołu Szkół nr 7 im. Marii Konopnickiej, a wicedyrektor placówki, pani Anna Zimna pochwaliła się szkolną izbą tradycji oraz uraczyła zebranych multimedialną przezentacją, która pomogła jej pokazać zarówno historię jak i współczesne funkcjinowanie Szkoły. Tam też gość tego Kaliszobrania, pan Arkadiusz Pacholski omówił genezę powstania warstwy ziemiańskiej w Polsce. Temat ten kontynuował już w trakcie dalszego spaceru  prowadzący tradycyjnie imprezę – dr Piotr Sobolewski, który opowiedział co nieco o dworkach ziemiańskich Kalisza i okolic, nawiązując przy okazji do tych zrealizowanych już edycji Kaliszobrania, w czasie których ich uczestnicy poznawali niektóre dworki, m.in. na Majkowie, w Warszówce, Żydowie, Sulisławicach, Jarantowie, Kościelnej Wsi czy Russowie. Zapowiedział też kontynuację tematu w czasie kolejnych wypraw. Wędrówka uliczkami Zagorzynka była też okazją do przedstawienia historii tej dzielnicy. Następnie uczestnicy dotarli do rozbudowującej się świątyni pw. Narodzenia N.M.P. I znowu opowieść o tym, jak doszło do powstania parafii na Zagorzynku i budowy – najpierw sali katechetycznej, potem kaplicy, aż wreszcie bardziej już okazałego kościoła poprzedziła część najbardziej atrakcyjną. Oto wytępujący w imieniu księdza proboszcza Roberta Lewandowskiego młody i bardzo życzliwy gościom diakon Krzysztof umożliwił niezmiennie wścibskim kaliszobrańcom zajrzenie do niemal wszystkich zakamarków obiektu, w tym do położonego na najwyższym poziomie świątyni obszernego, jeszcze nie zagospodarowanego  pomiesczenia, z którego okien rozciąga się zapierająca dech w piersiach panarama miasta. Wychodzi na to, że taras widokowy z wieży ratuszowej doczekał się godziwej „konkurencji”. Tym bardziej, że nad owym pomieszczeniem, co do wykorzystania którego ksiądz proboszcz ma projekty gastronomicznej natury znajdzie jeszcze dodatkowa platforma widokowa. Cudo! Impreza zakończyła się przed, także znajdującą się na Zagorzynku, siedzibą redakcji „Życia Kalisza”, gdzie pani redaktor Ewelina Brodnicka opowiedziała co nieco o dziennikarskim trudzie i wykonała uczestnikom pamiątkową fotografię.
fot. Krzysztof Krystyniak

niedziela, 7 września 2014

Komunikaty na raty

Na wrześniowe Kaliszobranie zapraszam w sobotę 13 września. Celem spaceru realizowanego w ramach LIX edycji tej imprezy będzie osiedle Zagorzynek – przewidziane są wizyty zarówno w tamtejszej szkole jak i rozbudowującej się świątyni. Jednocześnie prowadzący przybliżą uczestnikom drugi temat - historię dworków ziemiańskich Kalisza i okolic. Będzie więc ciekawie a kaliszobrańskie pożegnanie lata  – należy mieć nadzieję – zyska sympatyczną „osiedlową” oprawę. Spotkanie przed budynkiem Zespołu Szkół nr 7 na ul. Karpackiej o, tradycyjnie, 15.00 (dojazd „16” KLA – wyjazd tejże np. z  Harcerskiej – Rogatki o 14.34).

wtorek, 2 września 2014

Komunikaty na raty

  Posluszne hlasim, że jest już w (nie tylko) drugim obiegu owoc moich twórczych przemyśleń z Kaliszobrań - Kalejdoskop Przewodnicki 2013. Do zdobycia, po odstaniu stosownej kolejki, w PTTK na Targowej. A i ja będę za jego pomocą robił szemrane interesy w czasie najbliższego Kaliszobrania (13 IX), na które już dziś serdecznie zapraszam.