niedziela, 18 września 2016

Veni,vidi, vici - 72

LXXVIII KALISZOBRANIE

W sobotę 17 września odbyła się kolejna edycja  Kaliszobrania. Tym razem, zamiast tradycyjnego spaceru po ulicach Kalisza, zaproponowałem wersję wyjazdową - autokarowy wypad do nieodległych miejscowości: Chotowa, Gostyczyny i Ołoboku. O ich najciekawszych obiektach ale i, ściśle splatającej się z dziejami Kalisza, historii wraz ze mną opowiadał Paweł Dybka. W Chotowie krótką wizytę w „Starym dworze” uzupełnił spacer (być może ostatni w tym roku jeszcze w letniej scenerii) po pięknie rekultywowanym 6 hektarowym parku przydworskim. W Gostyczynie obejrzenie krzyża autorstwa Pawła Brylińskiego stało się impulsem do opowieści o tym znakomitym, dziewiętnastowiecznym ludowym rzeźbiarzu – „wielkopolskim Nikiforze”. Wreszcie w Ołoboku kaliszobrańcy obejrzeli najpierw na miejscowym cmentarzu jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Wielkopolsce, pochodzącą z 1523 r. świątynię pw. św. Jana Chrzciciela  („przyozdobionym” kolejną rzeźbą Brylińskiego), a następnie udali się do pocysterskiej kościoła pw. św. Jana Ewangelisty.  Białą bryłę obiektu, wspartego na charakterystycznej przyporze, można podziwiać z daleka natomiast wejście do wnętrza kościoła dostarczyło kilkudziesięciu uczestnikom imprezy kolejnych wrażeń estetycznych. W zdumienie wprawiły kunsztownie ornamentowane ściany obu chórów oraz loży ksieni Brygidy Gorzeńskiej, podziwiano też sklepienie w zakrystii oraz marmurową płyta nagrobną ksieni Zofii Łubieńskiej w kruchcie. Na zakończenie omówiłem różne aspekty działalności przebywających w Ołoboku od XIII aż po wiek XIX cysterek, podkreślając ich rolę w rozwoju miejscowości ale i nie skąpiąc kilku związanych z nimi historyjek natury obyczajowej.                  
Imprezę zorganizowano przy współpracy z kaliskim Oddziałem TOnZ dzięki wsparciu Miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą.
W październiku sympatyków wspólnych wypraw turystycznych czekają dwie imprezy – oprócz zaplanowanego na 8 października Kaliszobrania poświęconego historii kaliskich kin przewodnicy organizują (tydzień później) wycieczkę autokarowa do Opola, Moszny, Nysy i Brzegu. Informacji o tej drugiej imprezie (i zapisy na nią) udzielają pracownicy PTTK przy ul. Targowej.  

fot.Krzysztof Krystyniak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz