poniedziałek, 23 lutego 2015

Veni, vidi, vici - 53

Ponad setka miłośników Kalisza pojawiła się w sobotę, 21 lutego w - jak zwykle gościnnych - murach kaliskiej PWSZ przy Nowym Świecie na LXI Kaliszobraniu. Ta edycja imprezy miała wyjątkowo charakter stacjonarny, ale wybór tematu: Historia kaliskich drukarni i druków usprawiedliwiał taką opcję, mało tego – determinował  wybór właśnie tego budynku użytkowanego przez wiele lat przez Kaliską Drukarnię Akcydensową do realizacji wirtualnego – tym razem – spaceru. Powiedziałem więc, co wiedziałem, o sięgającej przełomu XVI i XVII wieku, historii naszych drukarni. Było więc i o pierwszym druku kaliskim Katechiźmie rzymskim, wydrukowanym przez Jana Wolraba, o działalności jego następcy Wojciecha Gedeliusza i o wydawnictwach jezuickich XVII i XVIII w. W XIX a zwłaszcza na początku XX stulecia w Kaliszu pojawiało się coraz więcej firm prowadzących działalność drukarską – prelegent skoncentrował się więc na omówieniu tych najbardziej znanych. Padły przy tym m. in. nazwiska znane już kaliszobrańcom z szerokiej działalności również w innych dziedzinach życia społecznego w naszym mieście (Radwan, Szczepankiewicz, Szczeciński). Było wreszcie spojrzenie na historię powojenną – dzieje Kaliskiej Drukarni Akcydensowej – bez happy endu. Spotkanie odbywało się w auli prof. Glinkowskiego, będącej w latach świetności drukarni introligatornią – ale o tychże latach można było porozmawiać (wśród gości było kilku pracowników zakładu) posiłkując się jedynie fotografiami sprzed ćwierćwieku.
W drugiej części imprezy zaproponowałem zebranym zabawę, polegającą na identyfikowaniu pokazywanych na fotografiach, archiwalnych i współczesnych, wybranych obiektów kaliskich. Kaliszobrańcy wykazali się zdumiewającą orientacją – najaktywniejsi z nich nagrodzeni zostali gadżetami ufundowanymi przez kaliskie Centrum Informacji Turystycznej.
Kaliszobranie organizowane było przy współudziale kaliskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta, symboliczne „wyprawki” przekazali też uczestnikom gospodarze imprezy – PWSZ w Kaliszu.
Kolejna, marcowa edycja Kaliszobranie związana będzie z wyjazdem autokarem – o szczegółowe informacje należy zatem, jak najwcześniej, pytać w biurze PTTK na Targowej, gdzie też przyjmowane będą zapisy na wyjazd. 


fot. Marek Bergman

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz